Zihnimiz, pek çok odası olan bir eve benziyor. Bazı odaları daha sık kullandığımız için daha derli toplu, yığılmış eşya yok, temizliğine dikkat ediyoruz. Bazı odalar da var ki, depolar gibi, evin en az ayak basılan, temizliği sürekli yapılamayan yerleri… Buralarda çok vakit geçirmediğimiz gibi, kullanmadığımız her türlü eski, bozuk eşyayı da buraya bırakıyor ve sonra da belki unutuyoruz.

Gelen bahar mevsimiyle birlikte evlerde yaptığımız temizliği asıl zihnimize uygulamanızı öneririm. Nasıl mı?
Herşeyden önce bilmeliyiz ki, zihin imgelemeleri, benzetmeleri çok sever ve böyle çalışır. Buradan yola çıkarsak, işte birkaç önemli ve uygulanabilir ipucu :

  1. İşe evin pencerelerini açarak ve taze chi (yaşam enerjisi) enerjisinin evinize dolmasına izin vererek başlayın. Bu temiz havayı diyaframınızı kullanarak soluyun ve zihninizin oksijenle dolduğunu ve tazelenip, yenilendiğini hissedin. Hatırlayın, beyninize ne kadar oksijen giderse o kadar rahatlar ve gevşersiniz.
  2. Kullanmadığınız eşyaları ihtiyacı olanlarla paylaşın ya da onlarla vedalaşın. Bu tür eşyalar evinizde enerji karışıklığı ve zihinsel dağınıklık yaratırlar. Aynı durum, çalışma alanlarınız ve çalışma masanız için de geçerlidir. Düzen ve temizliğin olduğu yerde enerji rahatça akar ve tıkanıklık olmaz.
  3. Dolaplarınızı düzenlerken, imgelemelerden faydalanın: 'Zihin odalarımını düzenliyor ve tazeliğe yer açıyorum' derken, görsel olarak da zihninizde böyle bir temizlik yaptığınızı hayal edin: Depo gibi kullanılan odalardaki eski, kırık, bozuk,kullanılmayan eşyalar, belki de güncel olmayan ama hayatımızı hala olumsuz etkileyen zihinsel kalıplarımızı ifade ediyordur.

İster adı annelerimizin yaptığı büyük bahar temizliği olsun, ister Feng Shui hepsi ortak bir noktaya hizmet ediyor: İnsanın  kendini rahat,sağlıklı ve mutlu hissetmesi…
Hepimizin içgüdülerinin ve sezgilerimizin bize rehber olması dileklerimle…